top of page

Leczenie otyłości

 


Otyłość jest chorobą naszych czasów. Najnowsze badania wskazują, że to właśnie z jej powodu (oraz powikłań z nią związanych) umiera najwięcej osób w tzw. świecie rozwiniętym. 

Otyłość jest stanem, w którym organizm gromadzi nadmiar tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do różnych poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, choroby stawów, problemy z oddychaniem i wiele innych.

Lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem otyłości ( w Polsce jest to : Określanie stopnia otyłości pacjenta przy użyciu wskaźników takich jak BMI (Wskaźnik Masy Ciała), analiza składu ciała i innych metod pomiarowych.

Opracowywaniem spersonalizowanych planów leczenia: Tworzenie indywidualnych programów żywieniowych, planów aktywności fizycznej i strategii zmiany stylu życia w celu zmniejszenia masy ciała.

Leczeniem farmakologicznym: Przepisywanie leków, jeśli konieczne, aby wspomóc proces odchudzania lub kontrolować schorzenia towarzyszące otyłości.

Wykorzystywaniem procedur interwencyjnych: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy otyłość stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, obesitolodzy mogą proponować procedury chirurgiczne, takie jak operacje bariatryczne, aby zmniejszyć masę ciała.

Śledzeniem postępów i udzielaniem wsparcia: Regularna ocena postępów, monitorowanie zdrowia pacjenta i udzielanie wsparcia w trakcie procesu zmiany stylu życia.

Lekarz obesitolog stara się pomóc pacjentom w osiągnięciu zdrowszej masy ciała oraz poprawie ogólnego stanu zdrowia poprzez zrównoważony sposób życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i w niektórych przypadkach, interwencje medyczne.

bottom of page